Uruchamianie działań na procesach powiązanych

Zazwyczaj działania są wykonywane na obiekcie, który stanowi podstawę procesu (na przykład dodanie uwagi do żądania lub zatwierdzenie zmiany). Są jednak sytuacje, w których pożądane jest uruchomienie przez proces działania na jednym lub wielu procesach powiązanych. Można to zrobić za pomocą typu działania o nazwie Powiązane działanie. Powiązane działanie jest tworzone dla obiektu źródłowego. Można go używać w procesie utworzonym dla obiektu źródłowego, ale jest uruchamiane w procesie dla obiektu docelowego.

Przykładowe zastosowania:

  • Dodanie notatki do problemu, które powoduje następnie dodawanie notatki do wszystkich zmian powiązanych z danym problemem
  • Wykonanie z poziomu incydentu wszystkich zadań związanych z danym incydentem
  • Uruchomienie z poziomu zmiany działania, które powoduje przejście powiązanego problemu do kolejnego stanu

Nie można propagować działań powiązanych do obiektów podrzędnych obiektu docelowego.

Aby utworzyć powiązane działanie:
  1. W Projektancie obiektów otwórz obiekt, w którym ma być wykonywane działanie (obiekt źródłowy).
    Jeśli na przykład planowane jest dodawanie notatki do problemu, co powoduje następnie dodanie notatki także do zmian połączonych z problemem, otwórz obiekt Problem.
  2. Na liście Atrybuty kliknij relację lub kolekcję, do której chcesz dodać działanie (element docelowy).
    Musi to być relacja z obiektem lub kolekcją, dla których można utworzyć proces (właściwość Czy jest procesem? jest ustawiona na wartość Tak).
    Jeśli na przykład planowane jest dodawanie notatki do problemu, co powoduje następnie dodanie notatki także do zmian połączonych z problemem, wybierz kolekcję Zmiany.
  3. Na liście Działania kliknij opcję Zarządzaj działaniami.
    Zostanie wyświetlone okno dialogowe Zarządzaj działaniami.
  4. Kliknij przycisk Dodaj.
    Do listy Działania zostanie dodane nowy wiersz.
  5. Z listy Typ działania wybierz opcję Powiązane działanie.
  6. Na liście Powiązane działanie wybierz spośród dostępnych działań to, które ma być uruchamiane na powiązanym obiekcie — nie wszystkie działania są dostępne jako powiązane działania.
    Jeśli na przykład planowane jest dodawanie notatki do problemu, co powoduje następnie dodanie notatki także do zmian połączonych z problemem, wybierz działanie Dodaj notatkę.
  7. Dodaj Tytuł powiązanego działania, a następnie kliknij przycisk OK i zapisz zmiany wprowadzone do obiektu.
    Zaleca się stosowanie tytułu postaci <powiązane działanie> na/do (wszystkich) <element docelowy> — na przykład Dodaj notatkę do wszystkich zmian.
    Powiązane działanie zostaje utworzone i udostępnione do użycia jako działanie automatyczne dla powiązanego modułu w Projektancie procesów.

Po utworzeniu powiązanego działania można go używać w projekcie procesu.

Powiązanych działań można używać tylko jako działań automatycznych, dlatego może być konieczne dodanie działania ręcznego, które może służyć do wyzwalania powiązanego działania automatycznego.

Aby dodać powiązane działanie do procesu:
  1. W Projektancie procesów otwórz proces źródłowy.
    Jeśli na przykład planowane jest dodawanie notatki do problemu, co powoduje następnie dodanie notatki także do zmian połączonych z problemem, otwórz proces Problem.
  2. Dodaj element Instancja działania do projektu procesu.
    Zostanie wyświetlone okno dialogowe Wybierz działanie.
  3. Wybierz działanie, które ma służyć do wyzwalania powiązanego działania automatycznego lub utwórz nowe działanie.
    Jeśli na przykład planowane jest dodawanie notatki do problemu, co powoduje następnie dodanie notatki także do zmian połączonych z problemem, użyj działania Dodaj notatkę na problemie.
  4. Dodaj element Instancja działania automatycznego do projektu procesu.
    Zostanie wyświetlone okno dialogowe Wybierz działanie.
  5. Wybierz utworzone wcześniej powiązane działanie (w powyższym przykładzie Dodaj notatkę do wszystkich zmian), a następnie kliknij przycisk OK.
    Zostanie wyświetlone okno powiązanego działania.
  6. Wypełnij okno wymaganymi informacjami, a następnie kliknij przycisk OK.
    Można na przykład kliknąć prawym przyciskiem myszy pole i wybrać opcję Typ wartości, aby dodać na potrzeby formantu wartość środowiska uruchomieniowego pozwalającą wypełnić pola notatki w zmianach wartościami wprowadzonymi w notatce dotyczącej problemu.

Więcej informacji na temat używania typów wartości można znaleźć w sekcji Określanie wartości dynamicznych na potrzeby działań automatycznych.

Właściwość Propagowanie działania do elementów podrzędnych jest niedostępna dla działań powiązanych.

  1. Jeśli to wymagane, we właściwości Filtr powiązanych działań w siatce Właściwości wybierz filtr, który ma być używany, lub kliknij opcję Nowy.
    Pozwala to dodać filtr do właściwości na potrzeby działania automatycznego, aby działanie było wykonywane tylko na podzbiorze elementów kolekcji. Jeśli na przykład działanie powiązane dodaje notatkę do wszystkich zmian przyłączonych do problemu, można dodać filtr wybierający tylko te zmiany, które mają określony stan, a następnie dodać notatkę tylko do nich.
  2. Odpowiednio do potrzeb połącz komponenty procesu, a następnie zapisz zmiany.

Działanie służące do wyzwalania powiązanego działania automatycznego nie ma nic wspólnego z powiązanym działaniem. W powyższym przykładzie dodanie notatki do problemu wyzwala powiązane działanie automatyczne powodujące dodanie zgodnej notatki do każdej zmiany połączonej z problemem. Jednakże możliwe jest dodanie notatki do każdej zmiany połączonej z problemem po uruchomieniu działania zmieniającego stan problemu. Na przykład można użyć powiązanego działania automatycznego po działaniu Dodaj diagnozę na procesie Prosty problem w celu dodania notatki zawierającej tekst Diagnoza problemu została zakończona do każdej połączonej zmiany.

Obsługa niedostępnych powiązanych działań

Domyślnie, jeśli powiązane działanie jest niedostępne w żadnym elemencie docelowym, gdy zostaje wyzwolone przez działanie na obiekcie źródłowym, to ŻADNE powiązane działanie ANI działanie źródłowe nie jest uruchamiane. W większości przypadków jest to wymagane zachowanie: przyczyna niemożności użycia działania jest zgłaszana, dlatego można zająć się problemem związanym z powiązanym elementem docelowym, a następnie ponownie uruchomić działanie na elemencie nadrzędnym.

Są jednak sytuacje, w których pożądane jest kontynuowanie procesu nawet wtedy, gdy powiązane działanie jest niedostępne dla jednego lub większej liczby elementów docelowych. Przykładem jest dodawanie notatki do wszystkich zmian połączonych z problemem, gdy problem przeszedł do kolejnego etapu. W takim przypadku działanie powinno zawsze przeprowadzać problem do następnego etapu, a notatka powinna zostać dodana do wszystkich zmian, dla których jest to możliwe. Jeśli niektóre zmiany zostały już zamknięte i dodanie do nich notatki jest niemożliwe, nie powinno to uniemożliwić przejścia problemu do kolejnego etapu.

Aby skonfigurować działania, które powodują kontynuację, gdy powiązane działanie jest niedostępne:
  1. Otwórz wymagany proces i wybierz działanie automatyczne dla powiązanego działania.
  2. Kliknij przycisk .
    Zostanie wyświetlona siatka Właściwości.
  3. Ustaw właściwość Czy kontynuować, jeśli powiązane działanie jest niedostępne? na wartość Tak, jeśli proces źródłowy powinien być kontynuowany, gdy powiązane działanie na elemencie docelowym jest niedostępne.
    Gdy ta właściwość jest ustawiona na wartość Tak, działanie na elementach docelowych jest kontynuowane tam, gdzie to możliwe, ale proces źródłowy jest kontynuowany nawet wtedy, gdy powiązane działanie jest niedostępne dla niektórych elementów docelowych.
  4. Kliknij przycisk .
    Proces zostanie zapisany.